• پهلوان امين مردم و جامعه است؛ پهلوان و جوانمرد، دشمن ظالم و ياور مظلوم است.

دکتر عبدالمهدی نصیرزاده – Dr Abdolmahdi Nasirzadeh

رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام

فرار از عرق سوزی در ورزش و گرما

فرار از عرق سوزی در ورزش و گرما

فصل گرما از راه رسیده و فعالیتهای ورزشی افراد مختلف تحت تاثیر گرما و گاها رطوبت همراه آن خواهد بود. امروز به یکی از مهمترین مشکلات ورزش در فصل گرما میپردازیم.
عرق سوزی واژه آشنایی برای بسیاری از ورزشکارن در فصل گرما میباشد. این وضعیت برای کسی اتفاق می افتد که در معرض هوای گرم و توام با رطوبت زیاد قرار گرفته و تحرک بدنی نسبتا بالایی نیز داشته باشند. عموما شرایطی که گفته شد برای ورزشکاران زیاد رخ میدهد. ولی بحث امروز ما برای مکانیسم عرق سوزی نیست بلکه راه علاج و خلاصی از دست عرق سوزی های مدام میباشد

عرق سوز شدن در صورتی رخ میدهد که دریچه های تنفسی پوست توسط تعریق و املاح مسدود گردیده و مواد زاید در منطقه مورد نظر زیاد انباشته شوند. بیشترین ناحیه های پر خطر بدن کشاله های ران و زیر بغل میباشند.

در صورتی که شما از آندسته افرادی هستید که هر روز عرق سوز میشوید و گاها راه رفتن و هر حرکت شما در اثر آن محدود گردیده توصیه اکید میکنیم که هر روز صبح قبل از شروع هر کاری دوش آب سرد و یا ولرم بگیرید. این دوش گرفتن منجر به باز شدن دریچه های پوستی و ممانعت از عرق سوزی میشود.

اگر شما از عرق سوزی رنج میبرید باید که منطقه عرق سوز شده را با آب سرد بشوئید و بعد از دوش گرفتن نیز از حوله برای خشک کردن ناحیه استفاده نکنید و بگذارید آن ناحیه در اثر برخورد با هوای ملایم و سرد خشک شود.

عصاره برگ آلورا، پماد لویسن کولامین و عصاره نعناع هم التیام بخش این مشکل میباشند. هرگز ناحیه را نخوارانید و بعد از استحمام هم از لباس گشاد استفاده شود.

لباس نایلونی نپوشید و در صورتی که در این ناحیه بوهای بد نیز وجود دارد هر بار بعد از استحمام با یک پنبه تمیز سرکه سیب را به محل مورد نظر بمالانید.

امیدوارم که مطالب فوق برای ورزشکاران فصل گرما و تعریق مفید فایده بوده باشد.