• پهلوان امين مردم و جامعه است؛ پهلوان و جوانمرد، دشمن ظالم و ياور مظلوم است.

دکتر عبدالمهدی نصیرزاده – Dr Abdolmahdi Nasirzadeh

رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام

مقایسه پروتئین وی و کازیین

مقایسه پروتئین وی و کازیین

پروتئین وی یا کازئین را مصرف کنیم؟

در این مقاله سعی شده است تا به نقد و بررسی دو دسته از مکمل های پروتئینی محبوب بین ورزشکاران پرداخته شود تا ورزشکاران با دید بهتری به مصرف آنها بپردازند.

این دو پروتئین هر دو تاثیرات بسیار مثبتی در چرخه سوختی بدن و ساختمان عضلات دارند و بدنساز باید از هر دو این مکمل های پروتئینی با آگاهی کامل استفاده نماید، اما گاها دیده شده است که برخی به استفاده افراطی از یک نوع پروتئین خاص مبادرت ورزیده که تنها حاصل این کار آنها گمراه کردن سایر افراد است.

پروتئین وی (یا همان پودر کنسانتره آب پنیر) و پروتئین کازئین از مکمل های پروتئینی پر مخاطب بین ورزشکاران در سال های اخیر است. همانطور که از نام آنها پیداست پروتئینی بوده و کم و بیش دارای برخی اسید آمینه های ضروری بدن نیز می باشند. در زیر به صورت مجزا هر کدام از این دو بررسی می شوند و در پایان با هم مقایسه شده و جمع بندی صورت می گیرد.

پروتئین کازئین

پروتئین کازئین ترکیب اصلی پروتئین شیر است به طوری که ۸۰٪ ترکیب پروتئین شیر را کازئین تشکیل می دهد، این در حالی است که کازئین سرشار از انواع اسیدهای آمینه است.

فرآیند هضم کازئین پس از مصرف به گونه ای است که با تشکیل یک لخته در معده به صورت بلند مدت اسید آمینه های موجود را وارد جریان خون بدن می کند که این خود بیانگر آنتی کاتابولیک بودن کازئین است و بهترین گزینه پروتئینی برای مصرف قبل از خواب شب است. و همچنین گزینه مناسبی برای جذب سریع آمینو اسیدها نیست (مثل بلافاصله قبل و بعد از تمرین). اساسا کازئین طی ۳-۴ ساعت در گردش خون می شود.

دربرخی موارد نیز مشاهده شده است که فرد به لاکتوز حساسیت داشته و موجب نفخ در افراد می شود. همچنین مقادیر سدیم آن نیز می تواند نفخ را سبب شود.

مکمل های کازئین از منابع مختلفی هستند که مهمترین آنها پروتئین شیر، کلسیم کیسی انیت و کازئین مایسلار است. اثر بخش ترین آنها نیز همین کازئین مایسلار است از این جهت که هضم آن فرآیند طولانی تری را سپری می کند، پس می تواند شاخص ترین نوع کازئین باشد.

پروتئین وی

وی یک فرآورده جانبی از فرآیند تولید پنیر از شیر است (آب پنیر). که شامل ۲۰٪ از پروتئین شیر است. وی حاوی اسید آمینه های شاخه ای، لاکتوز، مواد معدنی و ویتامبن ها و همچنین شامل لاکت آلبومین و مقادیری چربی است.

هنگامی که پنیر تولید می شود یک لایه نازک مایع تولید می شود که وی نام دارد. این وی به خودی خود کمتر از ۱٪ پروتئین دارد که پس از کنسانتره شدن تبدیل به پودر وی می شود.

پروتئین وی نشان داده است که می تواند سنتز پروتئین را افزایش دهد. و برخی مطالعات نشان داده است که پروتئین وی نسبت به مکمل های مشابه به عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می کند، همچنین در تحقیقات اخیر به اثر آنتی اکسیدانی وی نیز پی برده شده است.

پروتئین وی ایزوله خالص ترین نوع وی ممکن است که شامل ۹۰٪ پروتئین و مقدار کمی چربی و لاکتوز است. کنسانتره آب پنیر وی بسته به نوع محصول شامل ۲۹ تا ۸۹ درصد پروتئین است.

هرچه میزان پروتئین در کنسانتره پروتئین وی کاهش یابد در مقابل مقدار چربی و یا لاکتوز آن بالا می رود. نوع دیگر مکمل پروتئین وی، پروتئین وی هیدرولیزه است، که به طور شاخه ای است.

شاید بتوان شاخص ترین ویِژگی پروتئین وی را در زود جذب بودن آن دانست، از این رو برای جذب سریع پروتئین حوالی زمان تمرین (بلا فاصله قبل و بعد از تمرین) گزینه بسیار مناسبی است.

با مصرف پروتئین وی سطح آمینو اسیدهای خون طی مدت ۲۰ تا ۴۰ دقیقه وارد گردش خون می شود و بعد از یک ساعت به حالت پایه می گردد.

وی و کازئین؟

برخی ورزشکاران بر این عقیده اند که با مخلوط کردن پروتئین کازئین و وی می توانند نتیجه بهتری را بگیرند، این در حالی است که تحقیقات و تجربه نشان از این دارد که کازئین با تشکیل یک لخته در معده به طور تدریجی مراحل هضم را طی می کند و اگر با پروتئین نوع دیگری مخلوط شده باشد سرعت جذب کلی را کاهش می دهد که این اساسا با اهداف ما سازگاری ندارد. و همچنین این باور که می توان وی را به صورت مداوم در روز مصرف کرد تا سطح آمینو اسیدهای خون دائما بالا باشد نیز کاملا اشتباه است. این بدان خاطر است که بالا بودن سنتز پروتئین به نوعی بالا بودن سطح آمینو اسید را کنترل می کند. و اگر ما تنها سطج آمینو اسید را منحصرا بالا نگه داریم سهم ترکیبات دیگر کمتر می شود و برای عضله سازی مخرب است.

پروتئین های مختلف دارای فاکتورهای آمینو اسیدی مختلف هستند که کم و بیش با هم متفاوت هستند و در مقایسه دو نوع پروتئین مختلف اختلاف آمینو اسیدهای ضروری و غیر ضروریشان بسیار حائز اهمیت است.

اما اگر دو نوع پروتئین از یک منبع باشند. مثل وی و کازئین که هر دو از شیر تهیه شده اند اختلاف آنها در سنتز و تفکیک پروتئین موجود در بدن است.