• پهلوان امين مردم و جامعه است؛ پهلوان و جوانمرد، دشمن ظالم و ياور مظلوم است.

دکتر عبدالمهدی نصیرزاده – Dr Abdolmahdi Nasirzadeh

رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام

تاثیر ورزش بر تقویت سیستم ایمنی بدن

تاثیر ورزش بر تقویت سیستم ایمنی بدن

 

سیستم ایمنی بدن به طور کلی نقش بسیار مهمی در دفاع از بدن درمقابل میکروارگانیسم‌هایی دارد که موجب بیماری می‌شوند . اما گاهی اوقات شکست می‌خورد و میکروبی وارد بدن شده و باعث بیمار شدن می‌شود . فکر تقویت کردن سیستم ایمنی بدن بسیار وسوسه‌کننده است اما توانایی انجام آن به دلایل مختلف دشوار است . سیستم ایمنی بدن، دقیقاً همان چیزی است که از نامش پیداست یک سیستم و نه یک موجودیت واحد است .

 

این سیستم برای اینکه درست عمل کند نیاز به هماهنگی و توازن دارد.پس برای تقویت این سیستم باید بدانیم که سبک زندگی بر عملکرد سیستم ایمنی بدن تاثیربسزایی دارد و رژیم‌غذایی، ورزش، سن، استرس روانی، مکمل‌های گیاهی و سایر عوامل در کنار هم بر واکنش ایمنی بسیار موثر است .

تاثیر ورزش بر تقویت دستگاه ایمنی بدن

ورزش منظم یکی از مهمترین مسائل برای داشتن زندگی سالم است . ورزش سلامت قلبی-عروقی را بالا می‌برد، فشار خون را کاهش می‌دهد، به حفظ وزن سالم کمک می‌کند و از شما دربرابر بیماری‌های بسیاری محافظت می‌کند  و در نهایت در تقویت و بالابردن سیستم ایمنی بدن هم کمک می‌کند .

در واقع ورزش منظم با شدت متوسط را یکی از مولفه‌های زندگی سالم تصور کنیم، چیزی که می‌تواند راه مهمی برای سالم نگه داشتن سیستم ایمنی و بقیه قسمت‌های بدن باشد .

ورزش هم درست مثل یک رژیم‌غذایی سالم می‌تواند با سلامت انسان و در نتیجه سلامت سیستم ایمنی در ارتباط باشد. حتی می‌تواند با تقویت گردش خون که باعث می‌شود سلول‌ها و مواد سیستم ایمنی آزادانه در سراسر بدن حرکت کنند و به درستی وظیفه خود را انجام دهند، تاثیر مستقیم‌تری بر تقویت سلامت سیستم ایمنی بدن داشته باشد.

 

 

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، با بررسی ۱۵۵ ورزشکار ۱۹ تا ۵۴ ساله، برای سنجش توان دستگاه ایمنی، مقدار پادتن های تولید شده در بدن آنان را در پاسخ به تزریق واکسن آنفلوآنزا ارزیابی کردند .

 

( به زبان ساده در واقع پژوهشگران می خواستند با وارد کردن میکروب آنفلوآنزا در بدن ورزشکاران مورد آزمایش مقدار و میزان دفاع گلبول های سفید بدن آنان را نسبت به افراد عادی اندازه گیری کنند .)

پژوهشگران در این پژوهش، ورزشکاران را بر اساس شدت ورزش، به ۳ دسته دارای فعالیت عادی، متوسط و شدید تقسیم کردند .

بر پایه این پژوهش که نتایج آن در نهمین کنگره ایمونولوژی و آلرژی ایران مطرح شد .

در نهایت مشخص شد که ورزش، مقدار پاسخ دهی دستگاه ایمنی را به واکسن آنفلوآنزا افزایش می دهد.این بررسی همچنین نشان می دهد هر چه شدت ورزش بیشتر باشد، مقدار اثر آن بر تقویت دستگاه ایمنی نیز بیشتر است .

 

ورزش علاوه بر فواید جسمانی که دارد مهمترین عامل در از بین بردن افسردگی‌ها و یا پیشگیری از به وجود آمدن این نوع بیماریها است . ثابت شده است که نرمشهای مداوم روزانه موجب کاهش اضطراب، افسردگی، تنظیم وتعدیل میزان استرس وحتی تغییرات شخصیتی ( پیدایش دید مثبت تری نسبت به زندگی ) می شود .

همانطور که بارها اشاره شد فعالیت جسمی از تنش های عصبی  می‌کاهد، استرس را دور می‌سازد و با  افسردگی مبارزه می‌کند، از آنجاییکه افسردگی به تولید شرایط مناسب برای خسته کردن سیستم ایمنی بدن، معروف است و اکثر اوقات افرادی که به انواع بیماری های افسردگی مبتلا هستند ،سیستم ایمنی بدنشان دچار مشکل می شود و آماده برای ابتلا به بیماری های جسمی هستند . پس با ورزش کردن و فعالیت جسمی ضمن اینکه روان خود را مقابل تنش های روانی مقاوم میکنیم باعث تقویت سیستم ایمنی بدنمان هم می شویم و خطر ابتلا به انواع بیماری ها را کاهش می دهیم .