• پهلوان امين مردم و جامعه است؛ پهلوان و جوانمرد، دشمن ظالم و ياور مظلوم است.

دکتر عبدالمهدی نصیرزاده – Dr Abdolmahdi Nasirzadeh

رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام

پنتوکسی فیلین ( ترنتال)

 • پنتوکسی فیلین ( ترنتال(

  نویسنده: pouria spring

  تقدیم به همه عزیزان و دلسوختگان ورزش تخصصی و علمی پرورش اندام)

  دوستان خوبم با توجه به نزدیک شدن به فصل مسابقات و رژیم آماده سازی ورزشکاران  میخوام نظر شما رو به یک دارو بسیار مهم جلب کنم.

  این دارو جز دسته استروئیدهای آنابولیک و یا پپتاید نیست و در لیست داروهای ممنوعه نمیباشد اما مصرف این دارو به همراه هورمون رشد انسانی (اچ.جی.اچ) در رژیم فینال جهت حفظ عضلات و جلوگیری از تجزیه پروتئین بافت ماهیچه ها به عنوان یک آنتی کاتابولیک بسیار مفید  و موثر میباشد.

  این دارو به نام پنتوکسی فیلین (نام تجاری  ترنتال) که شامل کافئین و در واقع  پسرعموهای شیمیایی آن، تئوفیلین  و تئوبرومین میباشند اما بر خلاف  ترکیبات طبیعی آن ها، پنتوکسی فیلین مصنوعی است.

  استفاده اصلی پنتوکسی فیلین برای درمان یک بیماری شناخته شده به عنوان لنگش متناوب میباشد. لنگش متناوب زمانی اتفاق می افتد که شریان های اصلی  یک فرد مسدود می شوند، که می تواند به جریان خون ضعیف به عضلات در طی فعالیت فیزیکی منجر شود.شایعترین علائم آن گرفتگی دردناک و خستگی در ساق پا هنگام راه رفتن است.

  پنتوکسی فیلین با تغییرات در ویسکوزیته خون و رقیق سازی آن، که می تواند جریان خون به اندام را  بهبود و علائم لنگش متناوب را کاهش دهد.( رقیق سازی و کاهش غلظت خون)

  همچنین  پنتوکسی فیلین ، به عنوان یک درمان برای مبارزه با کاتابولیسم به علت عفونت و یا سرطان استفاده می شود. کاهش از دست دادن پروتئین کل بدن در انواع شرایط کاتابولیک توسط این دارو صورت میگیرد ( آنتی کاتابولیک)

  پس به طور عمده این دو توانایی: ۱- بهبود جریان خون به عضلات و ۲- توانایی سرکب کاتابولیسم پروتئین ( آنتی کاتابولیک)

  باعث می شود پنتوکسی فیلین به طور بالقوه برای ورزشکاران خواص بسیار مفیدی را همراه داشته باشد.

  ۱- بهبود جریان خون:

  جریان خون کارآمد بسیار پر اهمیت در عملکرد ورزشی میباشد.همچنین برای پیشرفت چشمگیر هنگام تمرین حیاتی است.

  انتقال اکسیژن و همچنین  مواد مغذی لازم برای انقباض و رشد عضلات در حال فعالیت  توسط جریان خون  صورت میگیرد. متاسفانه در برخی از ورزشکاران،عوامل مختلف (برخی طبیعی و برخی  در اثر مصرف دارو)  مانع جریان  و انتشار بهینه خون میشود.

  استفاده از استروئیدهای آنابولیک  می تواند جریان خون رسانی مناسب به قلب و عضلات اسکلتی را تهدید نماید. همچنین استفاده از داروهایی که گلبول قرمز ساز هستن( مانند اپو)  با افزایش هماتوکریت خون منجر به دست دادن آب بدن بیش از حد میگردند و این امر در عملکرد ورزشی شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود و نیز تولید بیش از حد خون منجر به چسبناک شدن و سخت تر شدن گردش خون در قلب و افزایش فشار خون و در نهایت  حمله قلبی یا سکته مغزی میگردد.

  پنتوکسی فیلین با مهار آنزیم فسفودی استراز گلبول قرمز خون موجب افزایش انعطاف پذیری و توانایی تغییر شکل جهت عبور از طریق معابر باریک مانند مویرگ میگردد و جریان خون تسریع میگردد و انسداد و گرفتگی دیگر رخ نمیدهد.

  خلاصه بگم با مصرف این دارو دسترسی بیشتر به اکسیژن، گلوکز، اسیدهای آمینه  به دست آورید.

  ۲- آنتی کاتابولیسم پروتئین:

  علاوه بر گلبول های قرمز، بسیاری از سلول های دیگر در گردش خون وجود دارد. سلول ها که در پاسخ ایمنی مانند لکوسیت، ماکروفاژها و ماست سل درگیر یک بخش اصلی از سلول های سراسر بدن گردش را تشکیل می دهند.

  این سلول ها ما را از عفونت محافظت  و همچنین کمک به بازسازی بافت آسیب دیده مینمایند. این سلول های ایمنی با یکدیگر از طریق رسولان شیمیایی شناخته شده به عنوان سایتوکاین ارتباط برقرار میکنند. سایتوکاین ها در پاسخ به عفونت یا آسیب انتشار مییابند.

  نمیخوام بیش از حد به مسائل زیست شناسی سلولی بپردازم فقط شما نیاز به دانستن  از سایتوکاین که افزایش آن کاتابولیک میباشد هستید.انتشار سایتوکاین باعث سرکوب عوامل آنابولیک مانند ای جی اف-۱ و همچنین افزایش تولید هورمون کاتابولیک مانند کورتیزول میگردد. تمرین بیش از حد نیز موجب انتشار و افزایش سایتوکاین کاتابولیک میگردد.

  اما خبر خوب اینه که مهار آنزیم فسفودی استراز گلبول قرمز خون توسط پنتوکسی فیلین تا حد بسیار زیادی میتونه سطح انتشار سایتوکاین التهابی رو کاهش بده.

  همچنین پنتوکسی فیلین میتونه منجبر به بهبود و افزایش حساسیت انسولینی بشه و تا حد بسیار زیادی التهابات بافت همبند وتاندوم ها و ورم مفاصل رو با کاهش  سایتوکاین التهابی کاهش بده.

  دوز مصرفی این دارو از روزانه ۴۰۰ میلیگرم همراه با غذا شروع میشه تا ۱۲۰۰ میلیگرم در روز میرسه…….