• پهلوان امين مردم و جامعه است؛ پهلوان و جوانمرد، دشمن ظالم و ياور مظلوم است.

دکتر عبدالمهدی نصیرزاده – Dr Abdolmahdi Nasirzadeh

رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام

فواید عدسی

 • فواید عدسی

  عدسی دارای خواص فراوان است.رفع کم‌خونی و افزایش فسفر بدن می‌تواند فقط یکی علل استفاده افراد از آن باشد.

  پژوهشگران به والدین توصیه می‌کنند تا حتما در دوران امتحان به عنوان یکی از وعده‌های غذایی، عدسی یا ترکیبات آن مانند عدس پلو را به وعده غذای اصلی کودکان محصل خود اضافه نمایند.

  در عدسی علاوه بر فسفر که سبب بهبود عملکرد مغز می‌شود مواد دیگری وجود دارد که عامل مهمی برای بهبود خلق‌وخو و برطرف کردن استرس در افراد است.

  بررسی‌ها نشان می‌دهند؛ خوردن عدسی به عنوان یک داروی ضد افسردگی کاربرد دارد., با توجه به تنش‌زا بودن امتحان برای کودکان، توصیه می‌کنند والدین برای حفظ آرامش آنها و آرامش عصبی در آنها حتما از عدسی استفاده نمایند.

  این غذا به علت داشتن فسفر فراوان برای کودکان ۳ تا ۵ سال بهترین غذاست و باعث افزایش هوش آنها می شود و به رشد آن ها کمک می کند.

  بعد از بارداری اکثر خانم ها مشکل درد در مفاصل و ریزش مو دارند که این غذا موجب کاهش مشکلات ذکر شده می شود.

  بهترین چاشنی عدسی ،روغن زیتون و گلپر است و برای خوشمزه و اشتها برانگیزتر شدنش می توانید آن را با پیاز داغ تزئین کنید البته پروبادی,اگر عدسی را با آبلیموی تازه میل کنید و آن را با آب گوشت یا قلم بپزید میزان جذب آهن دریافتی تان بیشتر خواهد شد و برای خانم ها در دوران عادت ماهانه، کودکان و سالمندان غذایی مغذی محسوب می شود.

  برای جلوگیری از ترش کردن و سوزش معده نیم تا یکساعت پس از صرف عدسی از مصرف آب و چای اجتناب کنید.

  عدس منبع غنی پروتئین گیاهی است؛ به طوری که مقدار پروتئین موجود در ۱۵گرم عدس، بسیار بیشتر از ۱۵ گرم گوشت گاو است

  عدس حاوی اسیدهای آمینه مختلف، ویتامین‌های گوناگون از جمله ویتامین B و مواد معدنی‌ای همچون آهن، pb کلسیم و فسفر است

  عدس منبع بسیار خوبی از فیبرهای کاهش دهنده کلسترول‌اند که نه تنها کمک به کاهش کلسترول می‌کنند. پروبادی, بلکه خاصیت تنظیم قندخون هم دارند زیرا فیبر بالای آنها از افزایش قندخون بعد از خوردن یک وعده غذایی جلوگیری می‌کنند.

  عدسها همچنین حاوی ۶ ماده معدنی مهم، ۲ ویتامین B و همچنین پروتئین بدون، چربی می‌باشند.

  عدس به علت داشتن آهن، برای رفع کم‌خونی و افزایش شیر مادران شیرده مفید است.

  عدس، لعاب‌دار است و به همین علت مصرف آن برای ناراحتی‌های روده‌ای توصیه می‌شود.

  مصرف عدس در سلامتی قلب نقش به سزایی دارد. ,این نقش نه تنها به دلیل فیبرهای موجود در عدس بلکه بعلت مقادیر قابل ملاحظه‌ای از فولات   ( Folate) و منیزم آن است.

  عدس به شما انرژی برای سوزاندن می‌دهد در حالی که قندخون را تثبیت می‌کند. , فیبر قابل جذب علاوه بر تأثیرات مفید روی سیستم گوارشی و قلب، به تنظیم مقدار قندخون نیز کمک می‌کند. اگر شما مقاومت به انسولین، کاهش قندخون یا دیابت دارید، گیاهان بُنشنی مثل عدس برای تنظیم قند خون مؤثر هستند که انرژی پایداری را باعث می‌شوند